//www.ugur-metal.com.tr/wp-content/uploads/2019/01/elektronik-atik-geri-donusum.jpg

Elektronik Atık Geri Dönüşümü

Elektrikli ve elektronik malzemelerden oluşmuş E-atık, elektronik cihaz ve aletlerin kullanıcısı tarafından kullanım süresini tamamlamasıyla ortaya çıkan atıklardır.

E-Atıklar (TV, bilgisayar, yazıcı, telefon, faks makinesi, fotokopi makineleri, ekranlar, DVD, VCR, entegre devreler, yarı iletkenler, baskılı devreler, algılayıcılar, kablolar, tıbbi cihazlar vb.) başlıca plastik, metal ve cam içermektedir.

Elektronik atıklar genellikle demonte edildiklerinde, yakıldıklarında, geri kazanım veya tekrar kullanım için parçalandıklarında tehlikeli maddeler ortaya çıkabilmektedir. Son teknolojik gelişmeler üreticiler için daha az toksik malzeme seçeneği ve daha ucuz geri dönüşüm metodları sağlamaktadır.

  • Telekom, Network Ürünleri
  • Uçak, Gemi Elektroniği
  • Araç Elektroniği
  • Medikal Cihazlar
  • Askeri Ekipmanlar
  • Tüketici Elektroniği
  • Endüstriyel Elektronik
  • PCB Baskılı Devre Dönüşümü
Çamaşır makineleri, Çamaşır kurutma makineleri, Bulaşık makineleri, Pişirme cihazları, Elektrikli ocaklar, Elektrikli saclar, Mikrodalga fırınlar, Gıda pişirici ve hazırlayıcı diğer büyük cihazlar, Elektrikli ısıtıcılar, Elektrikli radyatörler, Odaların, yatakların ve oturma gruplarının ısıtılmasında kullanılan diğer büyük cihazlar, Elektrikli vantilatörler/aspiratörler.
Elektrikli süpürgeler, Halı yıkama makineleri, Diğer temizleme makineleri, Örgü, dokuma, dikiş makineleri ve diğer kumaş işleyici makineler, Ütü makineleri, ütüleme ve diğer giysi bakım aletleri, Tost makineleri, Kızartma makineleri, Öğütücüler, kahve makineleri, paketleme cihazları, Elektrikli bıçaklar, Saç kesimi, saç kurutucu, diş fırçalama, tıraş, masaj ve diğer vücut bakım aletleri, Duvar ve kol saatleri ve diğer zaman ölçümü ve göstergesi veya kaydı için kullanılan aygıtlar, Tartılar, Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer küçük ev aletleri.
Yazıcı Birimleri, Yazıcılar, Kopyalama ekipmanı, Elektrikli ve elektronik daktilolar, Cep ve masa hesap makineleri ve elektronik bilgi toplama, muhafaza etme, işleme, sunma veya iletme için kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar, Kullanıcı terminalleri ve sistemleri, Faks makineleri, Teleks, Telefonlar, Ankesörlü telefonlar, Kablosuz telefonlar, Cep telefonları, Telesekreterler ve telekomünikasyon vasıtasıyla ses, görüntü ve başka bilgilerin iletilmesi için kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar.
Radyo alıcıları, Video kameraları, Video kaydediciler, Hi-fi kaydediciler, Ses yükselteçleri, Müzik enstrümanları, Telekomünikasyon dışında görüntü ve sesin dağıtımını sağlayan sinyaller ve diğer teknolojiler de dahil olmak üzere, görüntü ve ses kaydı veya bunların reprodüksüyonu amacıyla kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar.
Matkaplar, Testereler, Dikiş makineleri, Ahşap, metal veya diğer malzemelerin işlenmesinde kullanılan torna, değirmen, kumlama, zımpara, kesme, parçalama, delme, delik açma, dövme, katlama, eğme ve diğer işleme aletleri, Perçinleme, çivileme, vidalama; perçin, çivi ve vida sökme ve benzer işlemler için kullanılan aletler, Kaynak, lehim makineleri ve benzer makineler, Sıvı veya gaz halindeki maddelerin sprey, dağıtma, sürme veya diğer şekillerde uygulanması için kullanılan ekipmanlar, Çim biçme ve diğer bahçıvanlık işlerinde kullanılan aletler, Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer elektrikli ve elektronik aletler.
Elektrikli tren ve yarış arabası takımları, El tipi video oyun konsolları, Video oyunları, Bisiklet sürme, koşma, kürek çekme vb. sporlar için kullanılan bilgisayarlar, Elektrikli veya elektronik spor aletleri, Jetonlu makineler, Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri.
Radyoterapi ekipmanı, Kardiyoloji ekipmanı, Diyaliz, Sun’î teneffüs tertibatı, Nükleer tıp ekipmanı, Tüp teşhisleri için gerekli laboratuvar ekipmanı, Analiz ekipmanı, Derin dondurucular, Üreme testleri, Hastalıkların, yaraların ve sakatlıkların tespit edilmesi, önlenmesi, izlenmesi, iyileştirilmesi, hafifletilmesi için kullanılan diğer cihaz ve aletler, Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer tıbbi cihazlar ile atıl durumdaki X-Ray filmler.
Duman dedektörü, Isı ayarlayıcıları, Termostatlar, Evsel veya laboratuvar ortamında kullanılan ölçme, tartma ve ayarlama cihaz ve aletleri, Endüstriyel tesislerde kullanılan diğer kontrol ve izleme enstrümanları (örneğin kontrol panelleri), Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki izleme ve kontrol aletleri.
Sıcak içecek otomatları, Sıcak veya soğuk şişe veya kutu otomatları, Katı ürünler için otomatlar, Para otomatları, Otomatik şekilde her çeşit ürün teslim eden bütün aletler, Elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer otomatlar.

ATIKLARINIZI ALALIM

ATIKLARINIZIN ALIMI VE GÜVENLİ GERİ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN BİZE BAŞVURUN, SERTİFİKALI ATIK TAŞIMA ARAÇLARIMIZLA ATIKLARINIZI TESLİM ALALIM

Doğa ve insan dostu, mevzuatlara tam uyumlu geri dönüşüm süreci için bize ulaşın.

Uğur Metal Elektronik Geri Dönüşüm A.Ş.
Çerkeşli OSB Mahallesi İmes-1 Cadde No:4 Dilovası / Kocaeli, TR